Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Σχετικά με την ξηρά τροφή...

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

kragion

kragion
Admin

Πολύς λόγος γίνεται συχνά για την ξηρά τροφή... ποιά να προτιμήσω, ποιά μάρκα, τί πρέπει να περιέχει και τί όχι, πόση ποσότητα κλπ κλπ κλπ... Το όλο θέμα σηκώνει συζήτηση, γιατί στην Ελλάδα οι επιλογές μας ως προς την ξηρά τροφή είναι πολύ περιορισμένες έως και μηδαμινές! Μερικές διευκρινήσεις/ απαντήσεις λοιπόν δίνονται παρακάτω...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Στις παραπάνω φώτο είναι η ξηρά τροφή την οποία παίρνω εγώ χύμα απο το πέτ σόπ. Την προτιμώ απο κάθε άλλη ακόμα και απο τις συσκευασμένες γιατί, αγοράζω ακριβώς την ποσότητα που θέλω και την τσεκάρω 100 φορές πριν την αγοράσω, γιατί είναι χύμα. Περιέχει λοιπόν (απο τα αριστερά προς τα δεξιά)
:
Σιτάρι, βρώμη, καλαμπόκι, νιφάδες βρώμης και καλαμποκιού, χαρούπι (το οποίο τρώει πρώτο πρώτο), νιφάδες αρακά, pellets (τα pellets αποτελούν την κυρίως ξηρά τροφή τους) και κομματάκια ξερού χόρτου.

Αυτά πωλούνται χύμα το καθένα ξεχωριστά! Οπότε παίρνω 50 ή 100γρ. απο το καθένα και κάνω δική μου μίξη/ δοσολογία. Συμπληρώνω και μερικά pellets (και αυτά πωλούνται χύμα) μόνο και μόνο σαν λιχουδιά.
Στο εξωτερικό υπάρχει η kleenmamma's ή η oxbow που έχουν εξαιρετικής ποιότητας pellets και χόρτο, αλλά είναι ακριβά για να τα παραγγείλουμε Ελλάδα, λόγω βάρους και δασμών. Το αποξηραμένο καλαμπόκι δεν του το βάζω πια, γιατί δεν το τρώει.... Του δίνω το καλοκαίρι φρέσκο... Το χαρούπι και τις νιφάδες αρακά δεν τα έχω βρει κάπου χύμα. Όλοι οι παραπάνω σπόροι που αναφέρω, να ξέρετε ότι παχαίνουν τα χοιριδιάκια σας οπότε προσοχή με τις ποσότητες!!!

Εκτός απο το δικό μου μείγμα, του παίρνω και διάφορες άλλες μάρκες (χύμα τις βρίσκω και αυτές) γιατί πιστεύω πως η κάθε τροφή έχοντας διαφορετικές αναλογίες και μείγμα σπόρων, τον ωφελούν περισσότερο. Συν ότι προσλαμβάνει διαφορετικά θρεπτικά συστατικά απο την κάθε μία. Δεν θυμάμαι ποιας εταιρίας του είχα πάρει αλλά είχε μέσα κανναβούρι και μαύρο ηλιόσπορο και ξετρελάθηκε! Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι οι ηλιόσποροι κολλούσαν στα μπροστινά του δόντια και έπρεπε να του τα ξεκολλήσω. Έτσι αναγκάστηκα έναν έναν να τους βγάλω μέσα απο την τροφή του (και τελικά τους χαρίσαμε σε μια φίλη της αδερφής μου που έχει τσιντσιλά!!
sunny )

Παρόλο που οι σπόροι δεν συγκαταλέγονται στο διατροφολόγιo των χοιριδίων, υπάρχουν πάντα μέσα στις τροφές του εμπορίου. Όλες οι τροφές που κυκλοφορούν έχουν τουλάχιστον 2 απο τους σπόρους που προανέφερα. Θέλουν ιδιαίτερη προσοχή όμως, για να μην προκαλέσουν πνιγμό ή για να μην παχύνουν υπερβολικά το χοιριδιάκι σας!!


Ως προς το χόρτο: είτε το δίνουμε φρέσκο, είτε το αποξηραίνουμε, (γιατί έτσι και αλλιώς δεν προλαβαίνει να το φάει όλο χλωρό!!). Το μαζεύουμε απο το χωριό μας ή απο τις γλάστρες μας και το στεγνώνουμε σε σκιερό μέρος για να διατηρηθούν όσο το δυνατόν τα θρεπτικά του συστατικά και το χρώμα του! Στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένο το wheet grass (το γρασίδι απο σπόρους σιταριού) και μπορεί να καταναλωθεί είτε απο τα χοιρίδια, είτε ως αφέψημα για τον ίδιο τον άνθρωπο!

Φροντίστε το χοιριδιάκι σας να το έχετε εκπαιδεύσει απο την 1η ημέρα που τον πήρατε με φρέσκα χόρτα και λαχανικά, ώστε να προσαρμοστεί ομαλά και να μην έχει εντερικά προβλήματα απο την κατανάλωσή τους!! Πιστεύουμε πως είναι ότι καλύτερο για το ζωάκι μας η φυσική του διατροφή. Και φυσικά ξεκινήσαμε να του μαθαίνουμε σταδιακά αυτή την φυσική διατροφή
!!

Σημαντικά:

1) Δεν παραλείπω ΠΟΤΕ φρέσκα λαχανικά για την απαραίτητη βιταμίνη C που τους χρειάζεται.

2) Τσεκάρω 100 φορές την χύμα τροφή που παίρνω για μαμούνια κλπ. και την αποθηκεύω σε τάπερ με πάρα πολύ καλό κλείσιμο.

3) Δεν δίνω ποτέ επίσης φρούτα, γιατί περιέχουν ζάχαρη και γιατί ότι άλλη βιταμίνη περιέχουν μπορώ να τους την παρέχω μέσω λαχανικών.


Επιμέλεια κειμένου, Copyrights kragion.

https://greekguineapigs.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης