Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ο IGGY ΤΟ ΙΝΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΟΙΡΙΔΙΟ

4 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

LuciFer

LuciFer

Γεια σας,
προσφατα απεκτησα ενα ινδικο χοιριδιο. τον Iggy.ειναι μωρο καπου 1,5 μηνων. μου τον εκανε δωρο ο δικος μου και ειναι αξιολατρευτος. ειχα μπει σε ενα φορουμ αποκλειστικα για ινδικα χοιριδια, δν θελω να πω ονομα, αλλα η διαχειρηστρια ηταν αντιπαθεστατη και δν μαρεσε ο τροπος της. αφηστε που μονιμως γραφανε ''α μην παρεις απο pet shop ειναι χαμενα λεφτα εηω οσες φορες πηρα το εκλαιγα!'' δλδ το ζωο μ ειναι ξεγραμμενο?
τεσπα το φροντιζω τ χω παρει παιχνιδια, χορτο, φρουτα, βιταμινες. απ ολα. το χω στα ωπα ωπα
χτες παρατηρησα ενα μικρο εκζεματακι στο ποδι του. ειναι ψωρα? αν οχι μπορω να του βαλω προληπτικα φαρμακο για την ψωρα η δεν κανει καλο?

kragion

kragion
Admin

LuciFer καλώς μας όρισες!! Οι δερματικές παθήσεις τις περισσότερες φορές δεν είναι κάτι απλό ή κάτι που περνάει απο μόνο του... Κατα τη γνώμη μου το σωστότερο είναι να πας απο τώρα, όσο είναι ακόμα μικρό σε έκταση, σ' έναν κτηνίατρο! Μπορεί να πληρώσεις την επίσκεψη αλλά έτσι και εσύ αλλά και το ζωάκι σου θα γλυτώσετε χρόνο και ταλαιπωρία! :bigwing

Βάλε και μερικές φώτο για να το δούμε.

https://greekguineapigs.forumgreek.com

LuciFer

LuciFer

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

LuciFer

LuciFer

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

LuciFer

LuciFer

ευχαριστω για την απαντηση!!!!εισαι η μονη π μ απαντησε
το θεμα μου ειναι οτι εχω περιεργο ωραριο στην δουλεια (σχολαω 7 το απογευμα)
συνιθως οι κτηνιατροι δν ειναι μεχρι νωρις? δν μπορω να το παω αλλιως. κ εχω αγχωθει

kragion

kragion
Admin

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα!! Στη Σαλονίκη ξέρω σίγουρα κτηνιατρείο για εξωτικά ζώα που είναι μέχρι τις 21:00. Πάρε μερικά τηλέφωνα, για να σου πούν...

Πω πω κουκλάκι είναι!! Μπορείς να βάλεις φώτο απο το πόδι? Απο κοντινή απόσταση...

https://greekguineapigs.forumgreek.com

LuciFer

LuciFer

θα βγαλω ναι στο σπιτι οταν παω και θα το στειλω! τον εχω βγαλει οσο καλητερα μπορω επειδη ολο κουνιεται και ειναι και μαυρος με ανταυγιες και δεν φαινεται καθαρα!λολ
κ σενα ειναι πανεμορφο να το χαιρεσαι!
μενω πειραια, οποτε πρεπει να βρω ενα ιατρειο να ναι μεχρι τις 9, κ θα πρεπει να παω σπιτι κλπ να το παρω. η αδερφη μ κ η μανα μ π καθονται δεν βοηθανε επειδη ειπαν δεν ειναι δικια τους ευθυνη! και με εκνευριζουν!
το προσεχω πολυ για να μ χει παθει κατι, δλδ του χω φρουτα φρεσκα κλπ, του παρηγγειλα κ σπιτακι απο ξυλο πευκουSad

kragion

kragion
Admin

thinking ξύλινο σπιτάκι εε?? Δεν βολεύει και πολύ γιατί εάν βραχεί απο τα ούρα ποτίζει και μυρίζει πολύ έντονα!!

Όσο για τους συγγενείς, εάν δεν το σιχαίνονται (που δυστυχώς σε πολλούς ανθρώπους συμβαίνει αυτό), προσπάθησε με κάποιον τρόπο να τους δελεάσεις προκειμένου να σε διευκολύνουν! :bigsmile

Το χοιριδιάκι στο άβατάρ μου είναι ο Πού και είναι της αδερφής μου. Εγώ πήρα άλλα δύο και μάλιστα ο ένας είναι μαυρούλης! Δες τους εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://greekguineapigs.forumgreek.com

LuciFer

LuciFer

αχ ειναι πανεμορφα και γυαλιστερα!!!να τα χαιρεσαι! πως τα λενε μπαγγιρα και μπαλου? !
εμενα ειναι μακρυτριχο και μου κανει κατι σε πανκιο, εξου και το iggy (pop)
το σπιτακι προνοησα και το πηρα χωρις πατο! γι αυτο ακριβως τον λογο. ειχα ενα κρεβατακι το οποιο εκτος απ το οτι το λερωνε μονιμως στην αρχη, μετα το χρησιμοποιουσε σαν σκεπαστρο και γληστρουσε ολο απο κατω.
εσυ τα αγορασες απο μαγαζι? γιατι λενε πως ειναι χαμενα λεφτα απο μαγαζι? εκεινα δν εχουν ψυχη? μαλιστα με το που το φερανε την ιδια μερα το πηραμε. και το συγκεκριμενο πετ σοπ υπαρχει χρονια στον πειραια
επισης θελω να ρωτησω, οι τουαλετες και καλα για ινδικα π πουλανε εχουν νοημα>? μαθαινει που παει να τα κανει?

kragion

kragion
Admin

Πώ πω όλα μαζί μου τα έβαλες!!! :ah

- Ναι έτσι τους λένε.
- Δεν έχει σημασία που είναι χωρίς πάτο. Τα χοιριδιάκια κατουρ@νε στις γωνίες και πάλι βρέχουν το σπιτάκι. Το ξέρω πολύ καλά αυτό, γιατί στον Πού είχαμε 2ο όροφο ξύλινο και τον πετάξαμε όλο...!!
- Τον Που τον πήραμε απο μαγαζί και τα άλλα 2 απο φάρμα.
- Δεν λένε ότι τα ζωάκια είναι πεταμένα λεφτά αλλά ότι εξ αιτίας των συνθηκών διαβίωσής τους στο πέτ σοπ αναπτύσσουν πολλές παθήσεις, όπως και συμβίνει κι στο χοιριδιάκι σου... Επίσης υπάρχει και η θεωρία ότι είναι καθαρή εκμετάλλευση κλπ κλπ... Διάβασε εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- οι τουαλέτες κάνουν δουλειά εάν εκπαιδεύσεις το χοιριδιάκι σου. Ο Που με μια τέλεια εκπαίδευση λερώνει ένα 2% έξω απο την τουαλέτα, χρειάζεται όμως πολύ υπομονή η εκπαίδευσή τους.

Μην κάνεις πολλές ερωτήσεις μαζί!! :ah :ah

https://greekguineapigs.forumgreek.com

LuciFer

LuciFer

χαχαχα ενταξει!!!!!
ναι αλλα μου το κανανε δωρο αλλωστε και τωρα δεν το αφηνω φυσικα. ο,τι εγινε εγινε. ειναι και μωρο ακομα και δεν ξερω πως να του φερθω. μερικες φορες εκνευριζομαι που το φροντιζω τοσο κ αυτος ολο παει και μ κρυβεται! μετα λεω ''ζωο ειναι δν καταλαβαινει΄'
δεν θυμαμαι να ειχε το εκζεμα αρχικα. εκτος αν δν το ειχα δει. ομως καθε μερα το εψαχνα........
η μανα μ δν το σιχαινεται, απλα απο καθαρη κακια δν θελει να ασχοληθει μαζι του επειδη τσαντιστικε που μ το φερανε και η αδερφη μ απλα βαριεται να πηγαινοερχεται με το αμαξι για δουλεια δικια μου! κ φυσικα αμα της το θιξω θα τσακωθουμε

LuciFer

LuciFer

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

kragion

kragion
Admin

Μπα, δεν μπορώ να το δω καλά. Ειδικά την 1η φώτο καθόλου! Κάτι έκανες με το BBcode...

https://greekguineapigs.forumgreek.com

LuciFer

LuciFer

Να βασικα δεν μπορω να το βγαλω καθολου το σημαδακι δεν φαινεται καν. και να το βγαλω θα φαινεται σαν μια ασπρη κουκιδα. επειδη ειναι στο γονατο μ ειπε μια κτηνιατρος ειδηκη στα τρωκτικα που πηρα τηλ, να ψαξω 1α να δω κ αν εχει αλλου, γτ αν ειναι ψωρα θα χει κ αλλου στο σωμα του. δεν βρηκα τπτ, οποτε ειπε οτι ισως εχει γδαρθει καπου και να του βαλω fucidin για μερικες μερες να δω. οι περισσοτεροι κτηνιατροι στην γειτονια μ δεν ξερουν απο τρωκτικα που πηρα τηλ. ειναι τραγικο. κ εκεινη που ξερει εχει το ιατρειο πολυ μακρια μου.
να σε ρωτησω, οταν χοροπηδαει και κανει σαν κατσικακι μες στο κλουβι του ετσι μονο του, σημαινει οτι ειναι χαρουμενο?

kragion

kragion
Admin

1ον διάβασε και μελέτησε τις εικόνες που θα βρείς εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αφορά παράσιτα που μπορεί να έχουν τα χοιρίδια.
Μύκητας:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Απώλεια μαλλιών:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

2ον ότι και να είναι αυτό στο ζωάκι σου να το πιάνεις πάντα με γάντια. Είναι μια δερματική πάθηση και δεν ξέρεις εάν κολλάει ή όχι.

3ον εξέταση μέσω τηλεφώνου δεν γίνεται ποτέ!!! Πρέπει να το δεί απο κοντά και εάν χρειαστεί να πάρει δείγμα και να το δεί στο μικροσκόπιο.

4ον εγώ για να βρώ κτηνίατρο για εξωτικά ζώα στη Σαλονίκη, άλλαξα πολλούς και έψαξα πολλού! Τελικά βρήκα μια κτηνίατρο καθηγήτρια της κτηνιατρικής σχολής Σαλονίκης που ειδικεύεται στα εξωτικά ζώα.

5ον δεν εφαρμόζουμε ποτέ οποιαδήποτε θεραπεία πριν βεβαιωθούμε για την πάθηση του ζώου! Εάν το χοιριδιάκι έχει μύκητα πώς θα του βάλεις φάρμακο για ψώρα??

Τέλος επαναλαμβάνω πως πρέπει να τον πάς στον γιατρό γιατί η δερματική πάθηση πάντα εξαπλώνεται και θα είναι πολύ χειρότερα και για τους δυο σας!!

https://greekguineapigs.forumgreek.com

LuciFer

LuciFer

ευχαριστω αυτα που μ στειλες ηταν πολυ χρησιμα!δεν ειδα τπτ απο ολα αυτα να μοιαζει με του iggy. μαλιστα σημερα θα το παω στο πετ σοπ να το δουνε και σε εναν γιατρο εδω διπλα στην δουλεια μου. το προβλημα ειναι πως δουλευω και δεν εχω και αμαξι και μετα παλι πρεπει να ρθει ο δικος μ απο αγγλια που μπορει και με πηγαινοφερνει να το πηγαινουμε πιο τακτικα. ελπιζω να μην εχει κατι σοβαρο. εβαλα φουσιντιν 4 φορες γμτ και τωρα δεν εχει πια εκζεμα αλλα γυρω στο σημειο εχει γυμνωθει και φαινεται ροδαλο το δερμα του

kragion

kragion
Admin

H fucidin έχει αντιβιοτική δράση, που σημαίνει ότι σκοτώνει τα μικρόβια! Εφόσον έχουν πέσει οι τρίχες, το πιθανότερο είναι να έχει μύκητα. Να πιάνεις το χοιριδιάκι σου με γάντια γιατί μπορεί να κολλήσεις και 'συ. Στο πετ σοπ μην το πας καθόλου να το δουν! Δεν ξέρουν κάν τί πρέπει να τρώνε τα χοιρίδια, θα γνωρίζουν απο ιατρικά θέματα??!! Ξαναλέω εάν ο κτηνίατρος δεν γνωρίζει δεν θα κάνει τη σωστή διάγνωση της πάθησης και θα εφαρμόσει ότι του έρθει στο κεφάλι!! Μπορείς να πείς σε ένα συγγενικό σου πρόσωπο να σε πάει αλλά σε παρακαλώ ψάξε για σωστό κτηνίατρο πρώτα! Είναι πάρα πολύ σημαντικό!!

Δες και αυτό:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αναφέρει ότι γνωρίζουν απο εξωτικά ζώα.

Μια που θα τον πάς γα εξέταση πρέπει να γνωρίζεις και αυτό:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

https://greekguineapigs.forumgreek.com

LuciFer

LuciFer

το πηγε η αδερφη μ εκει και της ειπε αυτος με το που το ειδε πως ειναι ψωριαση! ελεος!!!!! το απογευμα θα το παω και στον κτηνιατρο! αυτο το πετ σοπ εχει και φαρμακειο μεσα ειναι και καλα μεγαλο κ παρεχει και ιατρικες συμβουλες. αλλα θα το παω στον γιατρο το απογευμα.
ανετα σε κτηνιατρους αθηνας κεντρο μπορω να παω μονο μετα τις 12 μαιου που θα ερθει ο δικος μου Sad
γενικα αμα θεραπευτει θα χει θεματα μετα? θα φυγει ευκολα αυτο που εχει? δεν μπορω με εχει παρει απο κατω

kragion

kragion
Admin

Εάν θεραπευτεί θα είναι όλα καλά. Μην ξεχνάς ότι είναι κάτι δερματικό...
Το αν θα φεύγει εύκολα δεν ξέρω, συνήθως στις δερματικές παθήσεις η αποθεραπεία θέλει εβδομάδες.
Γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις μέχρι τις 12/5!! Σκέψου ότι εάν εξαπλωθεί θα είναι χειρότερα και για το ζώο αλλά και για 'σενα. Και μέχρι τότε τί θα κάνεις? Θα το κοιτάς να υποφέρει? Θα το πιάνεις πάντα με γάντια? Και αν ξεχαστείς...
Το site που σου έδωσα είναι ενδεικτικό! Ψάξε και σίγουρα θα βρείς!
Δες στον Χρυσό οδηγό εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και εδώ 24ωρα κτηνιατρεία και κλινικές:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


διάβασε καλά και το τόπικ του φόρουμ που σου δίνω παραπάνω για να ξέρεις πώς να τσεκάρεις τον κτηνίατρο αν γνωρίζει απο χοιρίδια.

Μην πανικοβάλεσε, είναι κάτι που θεραπεύεται αλλά θέλει φροντίδα αμέσως μόλις εμφανιστεί για να φύγει και πιο γρήγορα! Υπάρχουν σαφώς πολύ χειρότερα προβλήματα απο αυτό που έπαθε το χοιριδιάκι σου!

https://greekguineapigs.forumgreek.com

LuciFer

LuciFer

εχεις δικιο, διαβασα ολα οσα μου ειπες και τυπωσα την σελιδα με τους γιατρους να παρω τηλς. τωρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να τον παω εδω στον γιατρο,,,,,ελπιζω να ναι καλος. με παρηγορει το οτι οταν πηγα και τον ρωτησα αν μπορω να φερω το μικρο εξεταζε ενα σκυλακι κ αλλο 1 περιμενε να εξεταστει. και αλλοι 2 συναδελφοι μ εχουν παει τα γατια τους εκει. αρα εχει κινηση ο συγκεκριμενος,.,.....

LuciFer

LuciFer

λοιπον ο γιατρος του πηρε δειγμα και το κοιταξε στο μικροσκοπιο και ειπε πως δεν βλεπει ψωρα. εχει μυκητες, το στειλε και για καλλιεργεια βεβαια κ μ ειπε να βαζω 1 φορα την μερα μπενταντιν και σμρ θα μ δωσει μια ειδηκη κρεμα που θελει αραιωμα.
μου ειπε ολα οσο γραφετε κ εχω διαβασει δλδ να προτιμω φυσικο τροπο να δινω βιταμινη κ οχι με υποκαταστατα, να μην ρωταω απ το πετ σοπ σχετικα με την υγεια του κλπ κλπ. δεν τον ζυγισε και τετοια , τον εψαξε καλα. δεν εχει θεμα βαρους στανταρ γτ τρωει πολυ καλα και ειναι πολυ ζωηρος κανει και τα pop-coning του!
οταν παω να τον πιασω κρυβεται φυσικα στην αρχη μες στο σπιτακι αλλα μολις τον πιανω καθεται και τον χαιδευω και μαλιστα τρωει και απ το χερι μου! εξημερωνεται δλδ?!
ελπιζω να γινει γρηγορα καλα.......ειχε καποια αλλη το ζωακι της μυκητες?

kragion

kragion
Admin

Αφού πήγαν όλα καλά... Πρόσεχε τρομερά με τον μύκητα να φοράς πάντα γάντια!! Μπορείς να κολλήσεις! Εγώ έχω μια ψηφιακή ζυγαριά στο σπίτι (10Ε την πήρα) και κάθε Δευτέρα τους ζυγίζω. Έτσι μόνο είσαι σίγουρη, οπτικά και 'μενα ίδια μου φαίνονται αλλά ο Μπαγγίρα μου ήδη πήρε 120 γραμμάρια! Σε αντίθετη περίπτωση όμως (δηλ εάν έχανε 120γρ.), έπρεπε να πάμε στον κτηνίατρο!

Τα χοιρίδια για να αρχίσουν να εξημερώνονται πρέπει πρώτα να σ' εμπιστευτούν!

Μετά απο πόσο καιρό, απο την ημέρα που τον πήρες, εμφάνισε τον μύκητα??

https://greekguineapigs.forumgreek.com

LuciFer

LuciFer

τον εμφανησε σε 3 βδομαδες μεσα

kragion

kragion
Admin

Ναί είναι η περίοδος καραντίνας οι 4 πρώτες εβδομάδες! Μην ξεχνάς επίσης να απολυμαίνεις καθημερινά το κλουβί με Hibitane Scrub και ρώτα τον κτηνίατρο εάν ξέρει να σου συστήσει κάποιο σαμπουάν για την καταπολέμηση του μύκητα. Στο εξωτερικό χρησιμοποιούν το Malaseb ή το Nizoral (σαμπουάν είναι και τα 2). Ο μύκητας όπως κατάλαβες θέλει πολύ σχολαστικότητα και προσοχή. Μπορεί το χοιριδιάκι να τον ξεπεράσει και να εμφανιστεί ξανά, επειδή δεν γινόταν σωστή απολύμανση κλουβιού!

Επίσης ρώτα τον κτηνίατρο πώς λέγεται η αλοιφή που θα σου δώσει και ποιά είναι τα συστατικά της!

https://greekguineapigs.forumgreek.com

LuciFer

LuciFer

δεν γινεται να του αλλαζω ομως καθε μερα το πριονιδι. εκτος ειναι κ το οικονομικο στην μεση γμτ....καθε 4 μερες τον καθαριζω ολοκλιρο! και ακομα ειναι πολυ μωρο για να κανει μπανιο. μου ειπε οτι δεν εχει πενικιληνες και τετοια μεσα το φαρμακο. εν το μεταξυ φευγω αυριο για πασχα σε χωριο και δεν μαφηνουν να τον παρω μαζι και τον αφησα σε μια φιλη μ να τον προσεχει πολυ.
προς το παρον εχει 1 σημαδακι μονο
σαμπουαν για το ζωακι λες ετσι?

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης