Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η καθημερινή διατροφή τους.

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

kragion

kragion
Admin





Κάθε χοιρίδιο χρειάζεται ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ:

1) Βιταμίνη C:
Το Ι.Χ δεν μπορεί να συνθέσουν/παράγουν την βιταμίνη C που τους είναι απαραίτητη και γι’ αυτό πρέπει να τους παρέχουμε 10 έως 30 mg ημερησίως για να προλάβετε το σκορβούτο. Μπορείτε να τους τη δώσετε με τους εξής τρόπους:

• ¼ μιας ειδικής μασώμενης ταμπλέτας των 100 mg (μόνο αν την παραγγείλεται απο το εξωτερικό) ή σκέτης βιταμίνης C, δηλ. μια φέτα φρέσκου πορτοκαλιού) σε κάθε χοιρίδιο.

Μην βάζετε ποτέ στο μπουκάλι με το νερό τους βιταμίνες ή άλλα φάρμακα.

Πέλετς (Pellets) για Ι.Χ. άριστης ποιότητας που περιέχουν βιταμίνη C (μόνο αν παραγγείλεται απο το εξωτερικό.) (περίπου 1/4 του φλιτζανιού pellets καθημερινά). Αγοράστε pellets σε μικρές ποσότητες και αποθηκεύστε τα σε δροσερό, ξηρό, και σκοτεινό μέρος για να συντηρήσει τη δύναμη της βιταμίνης C (ελέγξτε και την ημερομηνία λήξης).

2) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (<== Κάντε κλίκ για να δείτε το πλήρες κείμενο)

3) Απεριόριστο υψηλής ποιότητας άχυρο(grass hay):
TIMOTHY (Τίμοθι) ή orchard grass (η γνωστή μας δακτυλίδα ή διάφορα αγριόχορτα) για να λειτουργεί το πεπτικό τους σύστημα ομαλά, για να δυναμώνουν τα ούλα τους, να γυμνάζονται οι σιαγόνες τους και να ακονίζονται τα δόντια τους. Το χόρτο Alfalfa (άλφάλφα) είναι κατάλληλο για Ι.Χ. σε κατάσταση εγκυμοσύνης , άρρωστα ή σε ανάρρωση, και νεαρά χοιρίδια (κάτω των 6 μηνών) ή υποσιτισμένα ενήλικα γιατί τα βοηθάει να πάρουν βάρος. Εξαιτίας όμως της υψηλής του περιεκτικότητας σε ασβέστιο πρέπει να να δίνεται μόνο σαν λιχουδιά σε ένα ενήλικο χοιρίδιο. Το υπερβολικό ασβέστιο μπορεί να δημιουργήσει πέτρα στα νεφρά. Και τρυφιλλάκι μπορούμε να τους δίνουμε. Πολύ θρεπτικό για τα χοιριδιάκια μας επίσης είναι το σιταρόχορτο (wheatgrass)!! Απλώς βάλτε σε μια γλάστρα ή στον κήπο σας σπόρους σιταριού και δώστε τους το χορταράκι!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μπορούμε να το κάνουμε (το σιταρόχορτο) και έναν πολύ θρεπτικό χυμό για 'μας!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


4) Λαχανικά:
Μπορείτε να τους δίνεται φρέσκα λαχανικά σε μικρές ποσότητες (περίπου 1 κούπα ημερησίως) ως πρόσθετη πηγή βιταμίνης C και άλλων θρεπτικών ουσιών. Θα πρέπει να εισάγετε νέα λαχανικά στη διατροφή τους σταδιακά, δηλ. θα τους τα δίνεται λίγα λίγα κατα την διάρκεια της ημέρας. Μόλις τα καταφέρετε, θα πρέπει να τους παρέχετε μια ποικιλία λαχανικών καθημερινά έτσι ώστε να παραμένουν υγιή.

Λίστα επιτρεπόμενων λαχανικών/σιτηρών (Όπου αναφέρω ότι δεν τους έχω δώσει ακόμη σημαίνει ότι ακόμα δεν τους το έδωσα να το δοκιμάσουν. Αν τους το δώσετε εσείς κάντε ένα σχόλιο παρακαλώ...):
Ίσιο και σγουρό μαρούλι (αφού το πλύνουμε το σκουπίζουμε καλά, για να αποφύγουμε τυχόν διάρροιες.)
Καρότο
Αγγούρι
Ντομάτα και Ντοματίνια
Πράσινη ή κόκκινη ή κίτρινη πιπεριά
Σπανάκι

Ζοχοί
Πικραλίδα/Αγριοράδικο
Ραδίκι
Αντίδι
Τσουκνίδα (τις τρυφερές κορυφούλες που δεν τσιμπάνε. Μπορείτε επίσης και να τις αποξηράνετε.)
Παπαρούνα
Χαμομήλι
Καλαμπόκι (όλα του τα μέρη)
Κριθάρι
Βρώμη
Σίκαλη
Αγκινάρα
Φύλα παντζαριού (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Σέσκουλα (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Φύλλα απο γογγύλι(ρέβα)(προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Ρόκα (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Σπαράγγι (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Αρακάς (και το πράσινο περίβλημα και το εσωτερικό τους)
Λαχανάκια Βρυξελών(προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Κουνουπίδι
Σέλερι (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Κολοκύθα (ωμή)(προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Κολοκυθάκια (Squash) (καλοκαιρινά και χειμερινά) (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)


Λίστα επιτρεπόμενων βοτάνων (ΠΡΧ:τα βότανα κάνουν πιο έντονη την μυρωδιά των ούρων.):
Μαϊντανός
Άνηθος
Βασιλικός
Δυόσμος
Κόλιανδρος
Κάρδαμος και Νεροκάρδαμος
Θυμάρι (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Μάραθο

Λίστα επιτρεπόμενων φρούτων:
Πεπόνι
Καρπούζι
Πορτοκάλι
Κεράσι
Μήλο
Κράνμπερις (Προσοχή όχι τα δικά μας κράνα(European Cornel), αλλά τα αυθεντικά κράνμπερι, το επίσημο τους όνομα: Βακκίνιο το οξύκοκκο (Vaccinium Oxycoccos)(προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Σύκα ωμά και ξερά (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Φραγκοστάφυλο (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Σταφύλι (αφαιρούμε τα κουκούτσια!)
Ακτινίδιο (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Μάνγκο (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Παπάγια (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Ροδάκινο (προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Αχλάδι(προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Ανανάς(προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Δαμάσκηνο φρέσκο(προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Σμέουρο, βατόμουρο(προσωπικά δεν τους έχω δώσει)
Φράουλα

Προαιρετικά μπορείτε να τους παρέχετε:
Άγλυκο (χωρίς προσθήκη ζάχαρης), καθαρό χυμό από μύρτιλλα (όχι του εμπορίου!!). Είναι μια εξαιρετική πηγή βιταμίνης C και προλαμβάνει μολύνσεις τους ουροποιητικού συστήματος. Αραιώστε τον χυμό με νερό πριν τον δώσετε στα χοιριδιάκια σας, αλλά μην διατηρήσετε αυτόν που θα περισσέψει, γιατί χάνονται οι βιταμίνες του.

Απαγορεύονται τα:
1) Λιχουδιές ή τροφές που περιέχουν καρύδια, σπόρους, αποξηραμένα φρούτα, ζάχαρη, σιρόπι καλαμποκιού, ή τροφές που περιέχουν χρωστικές ουσίες.
2) Γαλακτοκομικά προϊόντα ή παράγωγα κρέατος .
3) Απαγορεύεται η τροφή των κουνελιών (γιατί δεν περιέχει βιταμίνη C και μπορεί να περιέχει αντιβιοτικά επικίνδυνα για τα χοιρίδια).
4) Ιδίως οι ηλιόσποροι, μπορούν να προκαλέσουν πνιγμό.
5)Απαγορεύονται επίσης οι πολυβιταμίνες γιατί μπορεί να οδηγήσουν σε υπερβιταμίνωση, προτιμάτε να τους δίνετε φρέσκα λαχανικά, για τις απαραίτητες βιταμίνες.
6) Αποφύγετε τα λαχανικά (cruciferous vegetables) όπως το λάχανο, λαχανίδα, κινέζικο λάχανο (bok choy), και μπρόκολο (μπορούν να προκαλέσουν αέρια και προσφέρονται ελάχιστα ή καθόλου καλύτερα).
7) Αποφύγετε το μαρούλι iceberg, μπορεί να προκαλέσει διάρροια.
8 ) Η Μπανάνα μπορεί να προκαλέσει δυσπεψία.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την kragion στις Δευ 4 Ιουν 2012 - 17:02, 15 φορές συνολικά

https://greekguineapigs.forumgreek.com

ikonst

ikonst

ανηθο μπορουμε να δωσουμε?

ikonst

ikonst

και πορτοκαλι(φρουτο)μπορουμε να δωσουμε ενα κομματι μικρο με την φλουδα η χωρις?

kragion

kragion
Admin

Ναι, μπορείς και άνηθο και πορτοκάλι. Και φλούδα πορτοκ. μπορείς να δώσεις αλλά όχι απο εκείνα που είναι γυαλιστερά απο έξω, γιατί είναι κερωμένα. Πλύν' τα καλά έτσι? Και σκούπισέ τα φυσικά...

https://greekguineapigs.forumgreek.com

Giannahr

Giannahr

Κραγιον καλησπέρα..!!Μια απορία έχω και σαν πιο έμπειρη μαμά θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σου..Πικραλίδες δεν μπορώ να βρώ σε κανένα super market (τουλάχιστον απο αυτά ποθ γυρισα δεν ειχε κανενα ..Ο κτηνιατρος μου πρότεινε να δίνω και ραδίκια..Μπορώ να τους δώσω Ιταλίκα χόρτα (ραδίκια ιταλίκα)..!!!Σ εύχαριστώ προκαταβολικά...!!

http://giannapiggies.blogspot.gr/

kragion

kragion
Admin

Ναι μπορείς άνετα. Αρκεί να τα πλύνεις καλά. Και ένα κολπάκι, αν δεν τα πλύνεις άσ' τα να στεγνώσουν και μπορείς να τους τα δώσεις και αποξηραμένα!! Μόνο προσοχή γιατί ξεραμένα τρίβονται πάρα πολύ εύκολα!
Ιταλικό ραδίκι
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αγριοράδικο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

https://greekguineapigs.forumgreek.com

Giannahr

Giannahr

Σ'ευχαριστώ παααααρα πολύ γιατί με τις πικραλίδες αγανάκτησα λίγο..Επίσης διάβασα ενα πινακάκι σχετίκα με τα λαχανικά και τις ποσότητες!!!Πχ Ραδίκια αντίδια πόση ποσότητα να δίνω?Σύμφωνα με το πίνακα λεει 100γρ. εκτός απο τροφές που έχει συγκεκριμένη ποσότητα γραμμένη..Το πινακάκι το βρήκα εδώ : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

http://giannapiggies.blogspot.gr/

kragion

kragion
Admin

Ναι το πινακάκι αυτό είναι γνωστό αλλά ας μην φρικάρουμε κιόλας! Το λέω αυτό γιατί και παραπάνω να τους δώσουμε δεν θα πάθουν και μεγάλο κακό! Άλλωστε μόνο την Άνοιξη και το Καλοκαίρι τους δίνουμε ραδίκια αντίδια κλπ.!! Εκείνο που πρέπει να έχουμε κατα νου είναι ότι με τα ραδίκια, αντίδια, πιπεριές κλπ. δίνουμε στο χοιριδιάκι μας μεγάλη ποσότητα ασβεστίου (και άλλα θρεπτικά συστατικά φυσικά!), γι' αυτό καλό θα είναι να τους τα δίνουμε λίγα λίγα κατα την διάρκεια της ημέρας και μαζί φυσικά με άφθονο χόρτο και μετρημένη ξηρά τροφή. Όπως επίσης εάν τους δίνουμε πιπεριές δεν δίνουμε έξτρα βιταμίνη C, γιατί η πιπεριά περιέχει πιο πολύ βιταμίνη C ακόμη και απο το πορτοκάλι!!

Ας συμπληρώσω και τις φωτογραφίες της πικραλίδας/αγριοράδικου:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Να μην ξεχάσω ότι επιτρέπονται και οι ζοχοί και οι παπαρούνες!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

https://greekguineapigs.forumgreek.com

Giannahr

Giannahr

Ωραιότατα...Το ίδιο ισχύει και για το σπανάκι όσον αφορά το ασβέστιο αν δεν κάνω λάθος!!Πιπεριές και αγγούρι τρελαίνονται για να φάνε!!Πορτοκαλί πιπερία κάνει να δώσω από οτι διάβασα αλλα έχει αυτή πολύ ζάχαρη σαν την κόκκινη?!!!Τώρα φτιάχνω μια λίστα δική μου ούτως ώστε αν λείψω να ξέρουν και οι δικοί μου τι πρέπει και τι δεν πρέπει να δώσουν!!!Το μόνο που δεν τρώνε είναι το καρότο..Μου είπανε οτι μπορώ να το βρασώ και να τους δώσω εφόσον θα έχει μαλακώσει..Και κολοκυθάκια μπόρω να δώσω???Θαρρώ αναλύουμε πλήρως την λίστα λαχανικά!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

http://giannapiggies.blogspot.gr/

kragion

kragion
Admin

Κοίτα όλα τα λαχανικά και τα φρούτα έχουν λίγο πολύ ασβέστιο, βιταμίνη C, ζάχαρη κλπ κλπ Ατή όμως είναι και η φυσική τροφή τους! Δηλ. ελεύθερα στο περιβάλλον έτσι και αλλιώς αυτά θα τρώγανε!! Εμείς όμως λέμε μια κούπα ημερησίως, για ν' αποφεύγουμε τα προβλήματα με τις αναλογίες κλπ...

Βρασμένα μην τους τα δώσεις και δεν θα τα φάνε και νόημα δεν έχει γιατί οι βιταμίνες πάπαλα!! Δεν χάθηκε ο κόσμος αν δεν τρώνε και ένα λαχανικό! Εμένα δεν τρώνε σπανάκι... Εσύ βέβαια άσ' το μέσα στο κλουβί τους και μπορεί απο πείνα να το φάνε και τελικά μπορεί να το μάθουν...

Αναλύουμε την λίστα και αυτό είναι καλό για να καταγράψω επιτέλους την λίστα στο φόρουμ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

https://greekguineapigs.forumgreek.com

Giannahr

Giannahr

H αλήθεια είναι οτι δεν είδα ούτε διάβασα κάπου για το βράσιμο..Κάποιος μου το είπε σαν συμβουλή αλλα δεν έχει νόημα να το δώσω εάν δεν έχει καθόλου βιταμίνες ..Μέχρι που το έτριψα μήπως και αλλα τίποτα..Γυρίζουν το κεφάλι κ τα 2!!!Απο χόρτα βλήτα επιτρέπονται?Δεν ξέρω και πώς ειναι στα αγγλικά για να το έψαχνα!!

http://giannapiggies.blogspot.gr/

kragion

kragion
Admin

Τα βλήτα λέγονται: Amaranthus blitum (η λατινική τους ονομασία) ή vlita (η κοινή τους ονομασία) or else commonly known as "koutohorto" [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

https://greekguineapigs.forumgreek.com

Eirini K.

Eirini K.

Για το καρπούζι μια μέρα που τους είχα δώσει ( ένα κομμάτι ) έφαγαν και την φλούδα !!! affraid Μπορεί να παθουν κάτι από αυτό ; Και αν δεν νομίζω . thinking

kragion

kragion
Admin

Eirini K. δεν παθαίνουν τίποτα αρκεί και η φλούδα να ήταν πλυμένη.

https://greekguineapigs.forumgreek.com

douzael

douzael

καλημέρα , μπορούμε να δώσουμε σέλινο αν ναι πόσο συχνά ???

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης