Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Καλησπέρα από Παραλία Διστόμου

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

faye_arv

faye_arv

kragion έγραψε:Όταν είναι απολύτως ακίνητα για πολύ ώρα, σημαίνει ότι είναι φοβισμένα πολύ... Για να συνηθίζουν σιγά σιγά κράτα τους 10' τη φορά... Και χρήσιμο θα ήταν να έχετε και μια πετσέτα στα πόδια σας, μην τυχόν και σας λερώσουν κατα λάθος... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Για την πετσέτα το έχω υπόψη μου, βάζω μία αδιάβροχη πετσέτα διότι συνήθως με κατουράνε 2-3 φορές :-)

Δεν δείχνουν φοβισμένα, βρίσκουν ένα σημείο που τα βολεύει και ξαπλώνουν, χαλαρώνουν. Το ένα, μάλιστα, όταν πάω να τα βγάλω από το κλουβί τους, δεν τρέχει μακρυά μου, με έχει συνηθίσει.

kragion

kragion
Admin

Όταν είναι απολύτως ακίνητα για πολύ ώρα, σημαίνει ότι είναι φοβισμένα πολύ... Για να συνηθίζουν σιγά σιγά κράτα τους 10' τη φορά... Και χρήσιμο θα ήταν να έχετε και μια πετσέτα στα πόδια σας, μην τυχόν και σας λερώσουν κατα λάθος... :bigsmile

https://greekguineapigs.forumgreek.com

faye_arv

faye_arv

Όχι τα πήρα από ιδιώτη...από ένα ελληνικό site.

Είμαι πολύ χαρούμενη...τα έχω ερωτευτεί!!

Σήμερα κάθισαν στα γόνατα μου για πάνω από μία ώρα...είχαν χαλαρώσει και το απολάμβαναν. Ήταν τόσο ήσυχα που ο γιος μου ξαφνιάστηκε, με ρώτησε τι έχουν και δεν κουνιούνται;

Ήταν φοβερό!!

kragion

kragion
Admin

Πω πω πολύ τέλεια που προσαρμόζονται κατ' αυτόν τον τρόπο...!! Σίγουρα δεν τα πήρατε απο πέτ σοπ...

https://greekguineapigs.forumgreek.com

faye_arv

faye_arv

Τα κορίτσια τα πήρα το Σάββατο 10 Σεπτ. ήταν ντροπαλά όπως το περιμέναμε αλλά αξιολάτρευτα. Πολύ γρήγορα μας συνηθίσανε και μέχρι το βράδυ άρχισαν ήδη να τρώνε από το χέρι μας. Κάνουν popcorn συνέχεια όταν είναι στο κλουβί τους αλλά και όταν τα έχουμε στην αγκαλιά μας. Ένα βράδυ τα ακούσαμε να κελαηδάνε!

kragion

kragion
Admin

Καλά είναι κουκλίτσες έτσι?? Λατρεύω τα Αβησσυνίας!! Τί να πω... χαίρομαι πολύ που υπάρχουν γονείς που κάνουν τέτοιες κινήσεις για τα παιδιά τους!! Μπορώ να ρωτήσω εάν έχετε προσέξει τη συμπεριφορά του γιού σας σε σχέση με τα ζώα (γενικότερα)? Γιατί πιστεύω πως παίζει σημαντικό ρόλο στο πως θα αντιδράσει με τα χοιρίδια. Αρχικά για κανα 1-2 εβδομάδες, θα ήταν καλό μόνο να τα ταϊζεται, να τους μιλάτε και να μυρίζουν τα χέρια σας για να μαθαίνουν τος μυρωδιές σας. Δεν πειράζει αν στο χώρο που θα τα έχετε θα υπάρχουν πολύ άνθρωποι, μόνο να μην υπάρχουν πολύ θόρυβοι ή καπνοί απο τσιγάρα κλπ... Να παρακολουθείς τον μικρο με τα χοιριδιάκια πάντα, γιατί μπορεί απο φόβο να τον δαγκώσουν ή ο μικρός να τα κρατάει με λάθος τρόπο κλπ κλπ κλπ...

Σχετικά με το κλουβί σου απάντησα στο άλλο θέμα... Καλό είναι να τα συγκεντρώνουμε σε ένα σημείο...

https://greekguineapigs.forumgreek.com

faye_arv

faye_arv

Γεια σας,

Με λένε Φαίη και είμαι 37 χρονών. Ετοιμάζομαι να υιοθετήσω δύο θηλυκά ι.χ. τα οποία είναι 2 βδομάδων προς το παρόν. Θα περιμένω να απογαλακτίσουν και να πάνε 5 βδομάδων για να τα παραλάβω. Θα είναι δώρο για το γιο μου που μόλις γιόρτασε τα γενέθλιά του (7 χρονών). Πριν το πείτε, ξέρω πως εγώ θα τα φροντίζω αλλά του κάνει καλό να έχει 2 ζωάκια να αγαπάει και να φροντίζει (όσο μπορεί, δηλαδή).

Το κλουβί τους ήμουν έτοιμη να το αγοράσω αλλά τελικά θα το φτιάξω με πολυκαρμπονικό πλαστικό όπως στο βίντεο του σαιτ. Πιστεύω πως θα είναι πιο άνετα εκεί. Θα το κάνω 1Χ60 μ. Τα πλαϊνά τα έχω υπολογίσει στα 0,20 μ + το σύρμα που ακόμα δεν ξέρω πόσο ψηλό θα είναι...αν ξέρει κανείς ας μου πει.

Ανυπομονώ να παραλάβω τα κορίτσια μου...τους δώσαμε τα ονόματα: Wendy & Winnie. Ακόμα δεν ξέρω ποια είναι ποια, θα δείξει.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης