Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κατασκευή κλουβιού

+9
anastasia1985
giannis
AsDe3zZ
faye_arv
vagkats
Xoiridaki
NasiralDin
kragion
m@ry
13 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

1Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Κατασκευή κλουβιού Κυρ 12 Ιουν 2011 - 16:40

m@ry

m@ry

Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Καλημέρα !
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα κλουβί στην Μπιζού και επειδή έχω μερικές ιδέες αλλά δεν είμαι σίγουρη είπα να σας τις πω επειδή εδώ η διαχειρίστρια έχει και εμπειρία με τα κλουβιά.
Σκέφτηκα λοιπόν να φτιάξω μία βάση με ξύλο για το κλουβί και από επάνω να βάλω μία βάση φτιαγμένη από πολυκαρμπονικό κυψελοτό ώστε να μην βρέχεται η ξύλινη βάση. Γύρω από το κλουβί θα τοποθετήσω ένα μικρό φράχτη σαν και αυτόν του παρακάτω κλουβιού:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επίσης σκέφτομαι να βάλω και έναν δεύτερο όροφο σαν του παραπάνω κλουβιού.


26Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 26 Ιουν 2011 - 17:05

m@ry

m@ry

Δηλαδή είναι 1μ.Χ1,20μ. ; Αν ναι τότε είναι αρκετά μεγάλο ακόμη και για 3 χοιριδιάκια !

27Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 26 Ιουν 2011 - 17:32

NasiralDin

NasiralDin

Πλαστικό κουτί είναι;

28Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 26 Ιουν 2011 - 17:49

Xoiridaki

Xoiridaki

Ναι είναι 1μX1,20!Είναι πλαστικό αλλά καλής ποιότητας, δεν είναι από τα πλαστικά που είναι λεπτά και με το χρόνο παραμορφώνονται.Είναι χοντρό πλαστικό αλλά δεν ξέρω πώς ονομάζεται για να σου πω....Άσε να ρωτήσω και να μάθω και θα σου πω!

29Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 26 Ιουν 2011 - 18:37

NasiralDin

NasiralDin

Εντάξει, περιμένω...

30Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Δευ 27 Ιουν 2011 - 15:01

Xoiridaki

Xoiridaki

Τελικά δεν μπόρεσα να βρω την ονομασία του πλαστικού και νομίζω ότι δεν έχει κάτι συγκεκριμένο...Είναι απλώς πλαστικό το οποίο είναι πιο χοντρό και πιο συμπαγής....

31Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Δευ 27 Ιουν 2011 - 15:24

NasiralDin

NasiralDin

Που το βρήκες βασικά;

32Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Δευ 27 Ιουν 2011 - 20:41

Xoiridaki

Xoiridaki

Βασικά μου το έφερε ο μπαμπάς μου που του το είχε δώσει ένας φίλος του που είναι οικοδόμος!Βασικά του ζήτησα να δώσει κάποια υλικά που έχει για να φτιάξω το κλουβί και μετά έδωσε το πλαστικό στον μπαμπά μου και του είπε ότι αυτό θα ήταν πιο εύκολο να γίνει κλουβάκι.Όμως είναι απλά πλαστικό, δεν είναι κάποιο ιδιαίτρο υλικό.Απλώς είναι πιο χοντρό και πιο συμπαγής!!!

33Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Δευ 27 Ιουν 2011 - 22:22

NasiralDin

NasiralDin

Γιατί δεν βγάζεις κάποια φωτογραφία ώστε να καταλάβω τι πλαστικό ειναι αυτό;

34Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Τετ 29 Ιουν 2011 - 16:36

kragion

kragion
Admin

Πω πω παιδιά χαμός με τα κλουβάκια μας!! Λοιπόν ετοιμάζω βίντεο με την κατασκευή. Απ' την άλλη Xoiridiaki βγάλε μας φώτο οπωσδήποτε, για να βοηθήσουμε. Γίνεται και κατασκευή με συμπαγές πλαστικό, αλλά πρέπει πρώτα να το δω για να σου πω...

https://greekguineapigs.forumgreek.com

35Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Τετ 29 Ιουν 2011 - 18:28

NasiralDin

NasiralDin

Για την δικιά μου ιδεά που έχω γράψει πιο πάνω, τι λέτε;

36Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Τετ 29 Ιουν 2011 - 19:34

vagkats

vagkats

Καλησπερα.
Μια αρκετά καλή και οικονομική λύση για επίστρωση είναι υλικό vettex το οποίο πωλείται με το μέτρο. Συνήθως, το χρησιμοποιείται ως απορροφητικό υλικό σε μπάνιο ή σε κουζίνα. Ειναι αρκετα απορροφητικό , μπορεί να πλυθεί αρκετές φορές και είναι ακίνδυνο για τα ινδικά χοιρίδια, μιας και γευστικά τους είναι αδιάφορο
Τα δικά μου πέραν απο μερικές αναγνωριστικές δαγκωματιές , δεν ξανασχολήθηκαν μαζι του.
Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!

37Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Τετ 29 Ιουν 2011 - 23:06

kragion

kragion
Admin

vagkats, ας μην μπερδευόμαστε!! Το θέμα της επίστρωσης ανήκει στην ενότητα επίστρωση... Άνοιξε εκεί θέμα αν θέλεις... Wink

NasiralDin όχι ξύλο.. για τους λόγους που αναφέρω πιο πάνω...

https://greekguineapigs.forumgreek.com

38Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Πεμ 30 Ιουν 2011 - 0:40

NasiralDin

NasiralDin

Ξύλο και απο πάνω πλαστικό. Το ξύλο θα φαίνεται μόνο προς τα έξω.

39Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Πεμ 30 Ιουν 2011 - 1:27

kragion

kragion
Admin

Ναί αλλά επαναλαμβάνω δεν εξυπηρετεί σε κάτι!! Για ομορφιά? Και το πολυκαρμπονικό είναι όμορφο. Δεν είναι πρακτικό και θα είναι πολύ βαρύ! Για ποιό λόγο σκέφτεσαι να το βάλεις?

https://greekguineapigs.forumgreek.com

40Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Πεμ 30 Ιουν 2011 - 1:37

NasiralDin

NasiralDin

Γιατί πολύ απλά δεν ξέρω πως να το κόψω...

41Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Πεμ 30 Ιουν 2011 - 2:07

kragion

kragion
Admin

Είναι πολύ απλό... φτιάχνω τώρα το βίντεο μισό...

EDIT: Έχω πρόβλημα με το λάπτοπ μου και δεν μπορώ να το ετοιμάσω... Λίγη υπομονή ως αύριο...

https://greekguineapigs.forumgreek.com

42Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Πεμ 30 Ιουν 2011 - 3:17

NasiralDin

NasiralDin

Καλά περιμένουμε...

43Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Πεμ 30 Ιουν 2011 - 23:43

kragion

kragion
Admin

Εφ' όσον δεν μπορώ να φτιάξω το βίντεο μπορούμε να κανονίσουμε μια skype συνάντηση!!! Περισσότερα διαβάστε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

https://greekguineapigs.forumgreek.com

44Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Τετ 6 Ιουλ 2011 - 2:33

m@ry

m@ry

Να ρωτίσω κάτι για να μπουν μαζί πολλά άτομα στο Skype δεν πρέπει να έχεις το prenium, για το οποίο πληρώνεις ??

45Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Τετ 13 Ιουλ 2011 - 18:13

NasiralDin

NasiralDin

Δεν νομίζω αλλα δεν είμαι και σίγουρη

46Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Παρ 26 Αυγ 2011 - 15:59

faye_arv

faye_arv

Το κοραπλαστ πως το ενώνεις με το σύρμα; Έλεγα μήπως αγοράσω κλουβί αλλά μου αρέσει το κλουβί σου που είναι ανοιχτό από πάνω με άφθονο χώρο για τα ι.χ. και εγώ προτιμούσα διώροφο για να κερδίσω χώρο αλλά μου φαίνεται δύσκολο στην κατασκευή.

47Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 2 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Παρ 26 Αυγ 2011 - 21:03

kragion

kragion
Admin

Το σύρμα το έχω απο μέσα. Εάν όμως έχεις μεγάλη επιφάνεια απο κάτω, π.χ. γραφείο, μπορείς να το έχεις απο έξω το σύρμα. Εγώ που το έχω απο μέσα, σε σημεία σημεία έχω στραβώσει κάτι συνδετήρες (ή paper clips) και μένει ακίνητο. Και το διώροφο είναι εύκολο... έχω κάνει. Μόνο που είναι καλύτερα για το χοιρίδιο να έχει όσο πιο μεγάλη και ενιαία επιφάνεια γίνεται. Δεν εξυπηρετεί και πολύ το διώροφο λοιπόν, αλλά ο καθένας ότι θέλει και τον βολεύει... :bigwing

https://greekguineapigs.forumgreek.com

faye_arv

faye_arv

Συμφωνήσαμε με τον σύζυγό μου να φτιάξουμε το κλουβί για τα ι.χ. που θα πάρουμε. Το πάτωμα θα είναι από Plexiglas και τα πλαϊνά από λεπτό ξύλο και πιο πάνω θα φτιάξω καγκελάκια ξύλινα (τα είδα σε ένα άλλο κλουβί και μου άρεσε πολύ. Διαστάσεις 1Χ60μ Σκέφτηκα επίσης το Plexiglas να μπαινοβγαίνει συρταρωτό από το πλαίσιο για εύκολο καθάρισμα.

Ερώτηση: Τι ύψος πρέπει να έχουν τα πλαϊνά για να μην μπορεί να δραπετεύσει το ι.χ. μας; Εμένα είναι ακόμα μωρά (περιμένω να απογαλακτίσουν για να τα παραλάβω) αλλά κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν.

Επίσης, πειράζει να τα βάλω μπροστά στην είσοδο του δωματίου του γιου μου, δηλαδή μόλις μπεις μέσα δεξιά κολλητά με την ντουλάπα του; Δεν πρέπει να κάνει ρεύμα εκεί. Στην χειρότερη μπορώ να κλείνω λίγο την πόρτα του δωματίου εάν ανάψω το air condition στο απέναντι δωμάτιο πχ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Φαίη

kragion

kragion
Admin

Φαίη μου προτίστως καλώς όρισες στην παρέα μας!! :bigwing

Κατόπιν, το σημείο που σκέφτεσαι να βάλεις το κλουβί είναι πολύ καλό κατα την εμπειρία μου!!

Το κλουβί όμως που σχεδιάζεται είναι απο κάθε άποψη λάθος! Δεν θα έχει καμία απολύτως στεγανότητα και αυτό θα έχει σαν συνέπεια διαρροές και προβλήματα! Καλύτερα να κάνεις όλο τον πάτο απο πλέξιγκλας ή απο κυψελωτό πολυκαρμπονικό πλαστικό.
Τα καγκελάκια ξύλινα είναι λάθος γιατί τα χοιριδιάκια δεν θα βλέπουν άνετα έξω και πιστεύω πως αισθητικά θα είναι πολύ χοντροκομμένα... για φαντάσου το λίγο...
Το ιδανικό, κατα την προσωπική μου άποψη, είναι να κάνετε τον πάτο απο πολυκαρμπονικό και τα πλαϊνά απο πλέξιγκλας...
Το σημαντικότερο όλων είναι να σκεφτείτε την στεγανότητα του πάτου.
Εάν μπορέσετε να το κάνετε και 1Χ0,70 θα ήταν ακόμη καλύτερα. Εάν πάλι πάρετε 2 χοιρίδια πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερο... Διάβασε σχετικά: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Τέλος το ύψος του πλαϊνού να έχετε υπόψιν ότι πρέπει να είναι γύρω στα 20-25 εκατοστά.

Όταν με το καλό φτιάξετε το κλουβάκι σας, θα χαρούμε πολύ να καμαρώσουμε το έργο σας!! :emot75

https://greekguineapigs.forumgreek.com

AsDe3zZ

AsDe3zZ

:emot75 Γεια σας ειμαι καινουργιος εδω ^_^ και μου αρεσει το φορουμ αν και ειναι λιγα τα ατομα..
9α η9ελα να ρωτισω μηπως καποιος μπορει να με βοη9ησει με το χτισιμο ενος κλουβιου Smile και με την ιυο9εσια ενος ινδικου χοιριδιου..
Το κλουβι να μπορει να χοραει τουλαχιστον 2 χοιριδιακια...

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης