Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Ελληνικό φόρουμ αφιερωμένο στα Ινδικά χοιρίδιά!


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κατασκευή κλουβιού

+9
anastasia1985
giannis
AsDe3zZ
faye_arv
vagkats
Xoiridaki
NasiralDin
kragion
m@ry
13 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

1Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Κατασκευή κλουβιού Κυρ 12 Ιουν 2011 - 16:40

m@ry

m@ry

Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Καλημέρα !
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα κλουβί στην Μπιζού και επειδή έχω μερικές ιδέες αλλά δεν είμαι σίγουρη είπα να σας τις πω επειδή εδώ η διαχειρίστρια έχει και εμπειρία με τα κλουβιά.
Σκέφτηκα λοιπόν να φτιάξω μία βάση με ξύλο για το κλουβί και από επάνω να βάλω μία βάση φτιαγμένη από πολυκαρμπονικό κυψελοτό ώστε να μην βρέχεται η ξύλινη βάση. Γύρω από το κλουβί θα τοποθετήσω ένα μικρό φράχτη σαν και αυτόν του παρακάτω κλουβιού:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επίσης σκέφτομαι να βάλω και έναν δεύτερο όροφο σαν του παραπάνω κλουβιού.


51Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Πεμ 20 Οκτ 2011 - 20:44

giannis

giannis

Γεια σου και εγω σημερα γραφτικα απλα ξερω πολλα πραγματα για το ινδικα χοιριδια!! Αν θες 2 θα πρεπει να εχεις μεγαλο χωρο για να μπει ενα σχετικα μεγαλο κλουβι. Αν θες την γνωμη μου παρε 2 του ιδιου φυλου γιατι θα γεμισεις μετα και δεν θα εχεις να τα δωσεις. Παντως να ξερεις οτι ειναι τελεια ζωα χωρις πολλα εξοδα... Οσο για το κλουβι να εχει μηκος 1 με 1.5 μετρο οχι πολυ υψος καπου 30-40 εκατοστα και πλατος 80 εκατοστα περιπου αν θες 2 αλλιως αν παρεις 1 μικροτερο! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

52Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Πεμ 20 Οκτ 2011 - 22:24

anastasia1985

anastasia1985

πάντως γιάννη δεν βοήθησες κ πολύ για την κατασκευή του κλουβιού. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
επειδή κ εγώ το ψάχνω αυτές τις μέρες πολύ ,είδα στο youtube βιντεάκια της kragion που λέει τι χρειάζεται για ένα κλουβί.
εγώ ήθελα να ρωτήσω, αν φτιάξω τον πάτο με coroplast ή πολυκαρμπονικό; τι περίφραξη να βάλω? το κουνελόσυρμα το πουλάνε με το μέτρο?
kragion τα φώτα σου!

53Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Παρ 21 Οκτ 2011 - 4:00

kragion

kragion
Admin

Καλως μας ορίσατε παιδιά!! trella

Λοιπόν έχουμε και λέμε, AsDe3zZ με το κλουβί τί βοήθεια θέλεις? Συγκεκριμένες ερωτήσεις θα βοηθήσουν.

Σχετικά με τις σωστές διαστάσεις του κλουβιού, διαβάστε εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

anastasia1985 μπορείς να βάλεις κουνελόσυρμα, μπορείς να βάλεις το ίδιο το πολυκαρμπονικό, μπορείς να βάλεις πλέξιγκλας... Το κουνελόσυρμα το πουλάνε με το μέτρο και το βρίσκεις σε πολλά και διαφορετικά ύψη και διαφορετικές πλέξεις... Πρόσεξε τα ανοίγματα να μην είναι μεγαλύτερα απο 1,5 εκατοστό. Επίσης θα σου ήταν βολικό να το πάρεις σε κομμάτια, ανάλογα με το μήκος του κλουβιού σου.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την kragion στις Παρ 21 Οκτ 2011 - 4:08, 1 φορά

https://greekguineapigs.forumgreek.com

54Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Παρ 21 Οκτ 2011 - 4:02

kragion

kragion
Admin

Τα θέματα συγχωνεύτηκαν...

https://greekguineapigs.forumgreek.com

55Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Παρ 21 Οκτ 2011 - 15:42

anastasia1985

anastasia1985

ok thanks προς το παρόν... γιατί σίγουρα έχω κι άλλα να ρωτήσω! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

56Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Παρ 21 Οκτ 2011 - 19:40

AsDe3zZ

AsDe3zZ

9ελω να μου δωσεις ακριβες υλικα και ακριβες πρα3εις ωστε να φτια3ω το κλουβακι :

57Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Παρ 21 Οκτ 2011 - 20:06

anastasia1985

anastasia1985

για να βοηθήσω κι εγώ όσο μπορώ, απ'ότι κατάλαβα υπάρχουν συγκεκριμένες διαστάσεις αν θα έχεις ένα χοιριδιάκι,άλλες αν θα έχεις δύο κτλ κτλ .
όσο για υλικά αν έχεις φαντασία θα βρεις διάφορα,μόνο που αν βάλεις ξύλο σαν βάση πρέπει να το "στεγανοποιήσεις" με νάιλον που βάζαν παλιά οι μαμάδες μας στο τραπέζι της κουζίνας... κάτι τέτοιο.γιατί αν αφήσεις μόνο του το ξύλο θα απορροφήσει τα τσίσα κ θα βγάλει μύκητες.αλλά μην το αφήσεις με το νάιλον γιατί μπορεί να φαγωθεί(φαντάζομαι κατα λάθος! ) ή ακόμα χειρότερα να ανάψει το ζωάκι πάνω στο γυμνό νάιλον.

πάντως αν δεν προσέξεις μπορεί να δώσεις βάση σε άλλα πράγματα κ όχι στην άνεση και στις ανάγκες που θα έχει το χοιριδιάκι γι'αυτό πάρε ένα έτοιμο αλλιώς δώσε πολύ χρόνο κ πολύ βάση σε αυτό που θα κάνεις


αυτά ελπίζω να βοηθάω κ μην νομίζεις οτι ξέρω κ εγώ τα πάντα...... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] κυρία διαχειρίστρια αν κάνουμε λάθος διορθώστε μας

58Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 23 Οκτ 2011 - 3:45

kragion

kragion
Admin

Ετοιμάζω ένα βίντεο σχετικά με την λεπτομερή κατασκευή του κλουβιού... Πάντως το καλύτερο είναι να βάλετε περιμετρικά Plexiglass/ Είναι αισθητικά πάρα πολύ ωραίο!

Αναστασία καλά τα λές, μόνο που αντί για πλαστικό του θερμοκηπίου (το οποίο είναι πιο χοντρό απο αυτό που βάζαν παλιά οι μαμάδες μας στο τραπέζι της κουζίνας), μπορείς να στρώσεις και πιο χοντρά πλαστικά ή να χρησιμοποιήσεις ένα σπρέι αδιαβροχοποίησης...

https://greekguineapigs.forumgreek.com

59Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 23 Οκτ 2011 - 15:06

anastasia1985

anastasia1985

ok thanks ακομα σκέφτομαι πως θα φτιάξω κλουβάκι οπότε φαντάζεσαι πόσο πολύτιμη είναι η βοήθειά σου
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

60Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 6 Νοε 2011 - 21:53

Mpagasoula

Mpagasoula

Περιμένουμε το βίντεο...

61Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Τετ 9 Νοε 2011 - 6:55

gate793

gate793

παιδια απο που τα προμηθευεστε τα υλικα για την κατασκευη του κλουβιου?ευχαριστω προκαταβολικα Smile

62Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 1 Απρ 2012 - 22:10

kragion

kragion
Admin

Απ' όπου μπορείς να τα βρείς οικονομικά... Υπάρχουν και τα μεγάλα γνωστά καταστήματα που μπορείς να τα βρείς... :bigwing

https://greekguineapigs.forumgreek.com

63Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Σαβ 7 Απρ 2012 - 21:23

tdm900ab

tdm900ab

paidia kalispera...neos k go sto forum...etoimazomai na ftiaxo ena klouvaki k meta na agoraso to axiagapita auta zoakia.....ti ratsa pisteuete einai kalitera????zo monos stin a8ina k 8elo mia kali parea na pernao ton xrono mou....apo pou einai kalitera n agoraso ta zoakia????perimeno nea sas.....

64Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Σαβ 7 Απρ 2012 - 23:58

kragion

kragion
Admin

Γειά σου tdm900ab και καλώς μας όρισες!! Λοιπόν το καλύτερο θα ήταν να μην αγοράσεις αυτά τα ζωάκια απο πέτ σόπ... Μπορείς να βρείς κάποιον στο ίντερνετ που χαρίζει ή πουλάει τα δικά του... Στο πέτ σόπ δεν τα προσέχουν ποτέ, μπορεί (κατά 70-75%) να το πάρεις άρρωστο, ή μπορεί να έχει άλλα διάφορα προβλήματα... Αυτά προς το παρόν.

https://greekguineapigs.forumgreek.com

65Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Τετ 25 Απρ 2012 - 9:57

Giannahr

Giannahr

Kalispera sas...Coroplast kserei kapoios pou mporoume na vroume ellada?Episis auta ta Storage Cubes pou enonontai efaga to google na vro ellada alla tipota...Opote mallon tha katalikso sto polikarmponiko opos esi Kragion..Exo 2 xoiridiakia k einai i proti fora pou pira prin apo 1 vdomada..to klouvaki tous einai sxetika mikro opote apofasisa na ftiakso ena moni mou !!!Ego kapoies apories sxetika me to megethos tou klouviou gia 2 xoiridiakia..An to kano 1 m x 60 tha einai aneta ta agorakia mou??!!!Episis prepei na matho gia auto an kserei kapoios gia to Coroplast..!!

http://giannapiggies.blogspot.gr/

66Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Πεμ 3 Μάης 2012 - 18:26

kragion

kragion
Admin

Giannahr έγραψε:Kalispera sas...Coroplast kserei kapoios pou mporoume na vroume ellada?Episis auta ta Storage Cubes pou enonontai efaga to google na vro ellada alla tipota...Opote mallon tha katalikso sto polikarmponiko opos esi Kragion..Exo 2 xoiridiakia k einai i proti fora pou pira prin apo 1 vdomada..to klouvaki tous einai sxetika mikro opote apofasisa na ftiakso ena moni mou !!!Ego kapoies apories sxetika me to megethos tou klouviou gia 2 xoiridiakia..An to kano 1 m x 60 tha einai aneta ta agorakia mou??!!!Episis prepei na matho gia auto an kserei kapoios gia to Coroplast..!!

Giannahr στείλε μου με μήνυμα το μέιλ σου να μιλήσουμε μέσω skype. Αν είσαι Σαλονίκη μπορούμε να βρεθούμε και να σε βοηθήσω. Πάντως γενικά αν μπορείς να το κάνεις πιο μεγάλο θα ήταν καλύτερα, γιατί τα αρσενικά διεκδικούν τον χώρο τους και τσακώνονται γι' αυτόν. Εγώ πλέον τους έχω χωριστά, γιατί μόλις μεγάλωσαν μάλωναν τόσο πολύ που αναγκάστηκα να τους χωρίσω...

Υ.Γ. καλύτερα να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες είναι πιο ευανάγνωστοι. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

https://greekguineapigs.forumgreek.com

67Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Παρ 4 Μάης 2012 - 1:35

tdm900ab

tdm900ab

τελικα θα φτιαξω κλουβι 100x60 με κοντρα πλακε...οταν το τελειωσω θα ανεβασω φωτο....το μονο που μου λειπουν ειναι 2 μικρα κ ομορφα χοιριδακια....αν εχει καποιος φιλος-η θα τα επερνα......

68Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Σαβ 5 Μάης 2012 - 17:32

kragion

kragion
Admin

tdm900ab έγραψε:τελικα θα φτιαξω κλουβι 100x60 με κοντρα πλακε...οταν το τελειωσω θα ανεβασω φωτο....το μονο που μου λειπουν ειναι 2 μικρα κ ομορφα χοιριδακια....αν εχει καποιος φιλος-η θα τα επερνα......

Μπορώ να σου χαρίσω εγώ 2 απο τους δικούς μου... Πού μένεις?

https://greekguineapigs.forumgreek.com

69Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 6 Μάης 2012 - 4:06

tdm900ab

tdm900ab

καλησπερα kragion.....νεο ηρακλειο μενω....εσυ????οπου εισαι ερχομαι να τα παρω.... .....σε ευχαριστω πολυ παντως.......να ρωτησω αν ειναι αρσενικα η θυληκα????

70Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 6 Μάης 2012 - 13:30

kragion

kragion
Admin

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Αχ βρε tdm900ab Σαλονίκη μένω!!!!!! Κρίμααααααααα!!

https://greekguineapigs.forumgreek.com

71Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 6 Μάης 2012 - 17:37

tdm900ab

tdm900ab

ενα τσιγαρο δρομο ειμαστε!!!!!!!!δε πειραζει....σ ευχαριστω κ μονο για την καλη σου διαθεση....θα μ ενημερωνεις για θεματα τουλαχιστον για τα χοιριδικια μας........

72Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 6 Μάης 2012 - 18:35

kragion

kragion
Admin

tdm900ab έγραψε:ενα τσιγαρο δρομο ειμαστε!!!!!!!!δε πειραζει....σ ευχαριστω κ μονο για την καλη σου διαθεση....θα μ ενημερωνεις για θεματα τουλαχιστον για τα χοιριδικια μας........

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Ναι ναι, άντε και αν θα 'ρθεις κερνάω την μπυρίτσα!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Εννοείται ότι θα βοηθήσω σε ότι χρειαστείς!! geek geek

https://greekguineapigs.forumgreek.com

73Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Κυρ 6 Μάης 2012 - 19:23

tdm900ab

tdm900ab

οταν ανεβω θα στειλω....κ παλι ευχαριστω

74Κατασκευή κλουβιού - Σελίδα 3 Empty Απ: Κατασκευή κλουβιού Δευ 7 Μάης 2012 - 21:49

Giannahr

Giannahr

Αχ τώρα ειδα την απάντηση..Λοιπόν το κλουβάκι τους μας βγήκε τελικά 130χ60..Το μονο μου πρόβλημα ειναι το γύρω γύρω..Και τελικά μετά απο την επίσκεψη στο γιάτρο έχουμε ενα θηλυκό και ενα αρσενικό.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ..!!Είμαι απο Αθήνα Κράγιον και δεν έχω κ skype δυστυχώς..Έχω msn πάντως αν διευκολύνει..!!!1.30χ60 είναι μικρό για 2 χοιριδιάκια?Το υλικό που πήραμε είναι αρκετά φθήνο οπότε ανα πάσα στιγμή μπορώ να το μεγαλώσω..Το plexiglas είναι πολύ ακρίβο για κατασκευή?Διάβασα στα σχόλια παραπάνω την συμβουλή σου να μην γίνει κ η πλάτη απο plexiglas και να χρησιμοποιείσουμε μόνο εκεί κουνελόσυρμα (γτ σκεφτόμουνα πως θα στηρίξω τις ποτϊστρες τους..Όλο απορίες είμαι μιας κ είμαι νέα μαμά..Σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και το ενδιαφέρον σου...

http://giannapiggies.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης